Integracja

ROK 2014/2015

Dnia 30 września 2014 r. uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z przedszkolakami z przedszkola w Jezioranach „Tęczowy zakątek”. Przedszkolaki zaprosiły nas na przedstawienie o „Tadku Niejadku”, które wzbudziło wiele emocji oraz ogromny zachwyt wszystkich widzów. Udana zabawa sprawiła, że nie możemy doczekać się już kolejnego spotkania.ROK 2013/2014

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w SOSW w Żardenikach spotykać się będą:
- z uczniami kl. I „a” Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Jezioranach (odpow. E. Beksa);
- z uczniami kl. III Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lamkowie (odpow. E Cichowska);
- z wychowankami Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Klub Maluszka” w Jezioranach (odpow. T. Wójciak);
Współpraca ta polegać będzie na cyklicznych spotkaniach wychowanków w/w placówek .
Celem integracji jest wzajemne poznanie się dzieci. Korzyści są obustronne. Dzieci pełnosprawne w obcowaniu z niepełnosprawnymi rówieśnikami uczą się: większej tolerancji wobec innych, akceptowania inności, odpowiedzialności i życzliwości wobec innych oraz większej wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu własnych trudności.
Natomiast dzieci niepełnosprawne obserwując pełnosprawnych rówieśników: nabierają większej pewności siebie, odnajdują swoje miejsce w środowisku, mobilizują się do większego wysiłku, lepiej rozwijają się fizycznie i psychicznie.
Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że najlepszymi płaszczyznami do spotkań integracyjnych są: zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, wspólne zabawy  i  wycieczki.

Dnia 28.04.2014r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów kl. I „a” SP w Jezioranach z uczniami SP w SOSW w Żardenikach. Tym razem spotkanie odbyło się na terenie Ośrodka w Żardenikach i przebiegało  pod hasłem „Dbamy o swoje zdrowie poprzez ruch na świeżym powietrzu”. W trakcie spotkania uczniowie obu szkół wzięli udział w  grach i zabawach sportowych oraz integracyjnych. Pierwsza część zajęć odbyła się na sali gimnastycznej , następna  na placu zabaw i  boisku szkolnym. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem przy grillu. Pogoda i humory wszystkim dopisały.Dnia 14 lutego 2014r. odbyły się kolejne zajęcia integracyjne uczniów obu szkół, tym razem na terenie SP w Jezioranach. Były to zajęcia plastyczne. Ich celem było usprawnianie manualne, wyczulenie na właściwy dobór kolorów i estetykę pracy. Uczniowie wysłuchali „Legendy o Panu Twardowskim”  i ich zadaniem było ozdobienie postaci Pana Twardowskiego: modeliną, wycinankami lub kredkami. Atrakcją zajęć było obejrzenie zdjęć Układu Słonecznego na tablicy multimedialnej, zabawa w marsz na Księżycu i wysłuchanie „Sonaty Księżycowej”  Ludwiga van Beethovena
18 września 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne uczniów kl. I „a” SP w Jezioranach z uczniami SP naszego Ośrodka. Zajęcia odbyły się w  lesie, w Nadleśnictwie Wipsowo a ich celem było m.in. szukanie oznak jesieni. W ich trakcie uczniowie spotkali się z leśnikiem,  przeszli ścieżką edukacyjną, rozpoznawali gatunki drzew, szukali oznak zbliżającej się jesieni oraz  usłyszeli jak właściwie zachowywać się w lesie. Następnie był czas na wspólny posiłek, przy bezpiecznie zorganizowanym ognisku oraz wesołe zabawy integrujące uczniów obu szkół. Pogoda i humory wszystkim dopisały.Świąteczne spotkanie integracyjne wychowanków SOSW z mieszkańcami Żardenik


W dniu 23.01.2014 r. w świetlicy wiejskiej odbyło się spotkanie integracyjne wychowanków SOSW z mieszkańcami Żardenik. Podczas spotkania nasi wychowankowie zaprezentowali przedstawienie teatralne, które mieszkańcy wsi obejrzeli z dużym zainteresowaniem. Podobała im się „gra aktorska”, stroje oraz rekwizyty.
Po występie, wspólnie z mieszkańcami  śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie akordeonu. Wręczyliśmy im również, własnoręcznie wykonane przez dzieci ozdoby świąteczne jako upominek i pamiątkę ze spotkania.
Na koniec spotkania podziękowaliśmy mieszkańcom Żardenik za wspólnie spędzony czas w miłej i życzliwej atmosferze, wspólne śpiewanie kolęd, słodki poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wsi.
Spotkanie podopiecznych SOSW z mieszkańcami Żardenik okazało się bardzo udane.

Elwira Kienc.28 października odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Lamkowie z uczniami Szkoły Podstawowej naszego Ośrodka.

Wspólne zabawy sprzyjały bliższemu, wzajemnemu poznaniu się, czego owocem było wykonanie plakatów zatytułowanych "Przyjaźń".

Dziękujęmy pani Alicji Walendzie oraz uczniom z Lamkowa za serdeczne przyjęcie.

 

ROK 2012/2013

W roku szkolnym 2012/2013 nasz Ośrodek rozpoczął współpracę z Niepubliczną Szkołą Podstawową  Lamkowie.
Współpraca ta polegać będzie na cyklicznych spotkaniach uczniów obu szkół. Za organizację tych spotkań odpowiedzialne są: Ewa Beksa i Renata Rudnicka.
Celem integracji jest wzajemne poznanie się uczniów obu szkól. Korzyści są obustronne. Dzieci pełnosprawne w obcowaniu z niepełnosprawnymi rówieśnikami uczą się: większej tolerancji wobec innych, akceptowania inności, odpowiedzialności i życzliwości wobec innych oraz większej wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu własnych trudności.
Natomiast dzieci niepełnosprawne obserwując pełnosprawnych rówieśników: nabierają większej pewności siebie, odnajdują swoje miejsce w środowisku, mobilizują się do większego wysiłku, lepiej rozwijają się fizycznie i psychicznie.
Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że najlepszymi płaszczyznami do spotkań integracyjnych są: zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, wspólne zabawy  i  wycieczki.

Dnia 22 maja 2013r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów obu szkół. Tym razem uczniowie z Lamkowa przyjechali do Żardenik.
Spotkanie rozpoczęło się zabawami integracyjnymi w klasie, które pozwoliły nam poznać się lepiej. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie, rozwiązywaliśmy zagadki, tańczyliśmy.
Następnie bawiliśmy się na podwórku m.in. na boisku szkolnym i na placu zabaw. Wiele radości przyniosły także zabawy z chustą animacyjną. Spotkanie zakończyliśmy przy grillu, spożywając posiłek złożony z kiełbasek i zdrowej surówki.Dnia 19 marca 2013r. uczniowie kl. IV-VI  kolejny raz zostali zaproszeni do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lamkowie.
Głównym tematem zajęć była zbliżająca się wiosna oraz nadchodzące Święta Wielkanocne. Wraz z uczniami klasy II wykonywaliśmy papierowe zajączki. W celu lepszego poznania się wspólnie uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych. Na zakończenie spotkania życzyliśmy sobie radosnych Świąt Wielkanocnych oraz pięknej, słonecznej wiosny.Dnia 12 grudnia 2012r. odbyło się drugie spotkanie uczniów obu szkół – tym razem na terenie naszego Ośrodka.
Tematem zajęć były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
W trakcie spotkania wspólnie śpiewaliśmy kolędy i wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. Odbył się też quiz dotyczący tradycji bożonarodzeniowych. Dodatkowym elementem spotkania był udział uczniów obu szkół w koncercie muzycznym, zaplanowanym w tym dniu w naszym Ośrodku.

Spotkanie zakończono złożeniem sobie życzeń świątecznych i noworocznych.Dnia 10.10.2012r. odbyło się pierwsze spotkanie uczniów obu szkół.
Uczestniczyli w nim uczniowie kl. IV-VI SP w SOSW w Żardenikach i kl. II Niepublicznej SP w Lamkowie.
W trakcie wspólnych zajęć uczniowie poznawali się poprzez zabawy muzyczno-ruchowe i zabawy w kręgu.
Ważnym punktem spotkania były zajęcia plastyczne, w trakcie których zadaniem uczniów było kalkowanie liści za pomocą kredek.
Efektem były piękne, jesienne prace oraz refleksja, że ludzie, podobnie jak liście, potrafią być do siebie podobni, ale także pięknie się różnią.
Uczniowie z Żardenik mieli także okazję zwiedzić cały obiekt szkoły oraz skosztować przysmaków szkolnej kuchni.
Za życzliwość i gościnność – dziękujemy! 

W roku szkolnym 2012/2013 nasz Ośrodek rozpoczął współpracę z Niepublicznym Punktem Przedszkolnym „Klub Maluszka” z Jezioran. Pierwsze spotkanie miało miejsce 9 października. Zostaliśmy zaproszeni na obchody Dnia Dyni. W zajęciach uczestniczyli przedstawiciele najmłodszych klas pod opieką pani Teresy Wójciak oraz Eweliny Cichowskiej.


Dzieci miały możliwość brania udziału w zadaniach i konkurencjach sportowych, plastycznych oraz kulinarnych – wszystkie oczywiście związane były z dynią (konkurencje sportowe: slalom z dynią, turlanie dyni, zajęcia plastyczne: ozdabianie dyni, zajęcia kulinarne: przygotowanie ciasta z dyni).

Za udział w zajęciach otrzymaliśmy pamiątkowe dyniowe medale oraz dyplom z podziękowaniem. Serdecznie dziękujemy pracownikom Klubu Maluszka oraz przedszkolakom za ciepłe  przyjęcie!

Czekamy na Was w grudniu!

  

ROK 2011/2012

Uczniowie Szkoły Podstawowej  SOSW w Żardenikach systematycznie spotykają się z uczniami „Zespołu Szkół – Szkoły Podstawowej w Jezioranach”
Koordynatorami tej współpracy są Panie: Ewa Beksa i Jolanta Szunejko. Zajęcia integracyjne organizują różni nauczyciele. Sprawdzone i lubiane formy tych zajęć to m.in. wycieczki, zajęcia sportowe i plastyczne.

NASZE SPOTKANIA:

Dnia 16 maja 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie integracyjne uczniów naszego Ośrodka z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach. Tym razem do naszego Ośrodka przyjechała klasa IIIA
Główna część wspólnych zajęć odbyła się w pracowni gospodarstwa domowego. Uczniowie obu szkół przygotowali zdrową i pyszną sałatkę owocową oraz markizy z kremem karpatkowym. W trakcie zajęć przypomniano także zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie rysowali m.in. „piramidę żywieniową”.
Kolejna część spotkania odbyła się na Sali gimnastycznej. Na zakończenie uczniowie wspólnie obejrzeli film.

Ewa Beksa

  

18 I 2012 odbyły się zajęcia dotyczące bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie.Dnia 9 listopada 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie integracyjne uczniów SOWS w Żardenikach z uczniami klasy III a Zespołu Szkół w Jezioranach – Szkoły Podstawowej im. M. Lengowskiego.
Zajęcia odbyły się na terenie szkoły jeziorańskiej. W trakcie zajęć uczniowie obu szkół wzięli udział w zabawach integracyjnych sprzyjających bliższemu się. Część tych zajęć odbyła się na powietrzu.
W związku ze zbliżającymi się Świętem Niepodległości ważnym punktem spotkania było wyklejenie plasteliną godła Polski.19.10.2011. Na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia sportoweNasza strona wykorzystuje mechanizm plików cookies. W plikach cookies zapisujemy informacje służące do prawidłowego działania funkcjonalności strony, w celach reklamowych i statystycznych.

Akceptuję mechanizm cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information